جمعه 20 دی 1398 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

اگر غایت عرفان و عارفان، فنای فی الله باشد انقلاب خمینی، گشاینده دریچه‌ای جدید به عرفان است که سلوک را در میدان جهاد معنا می‌کند و رسیدن به ذات وجودیِ انسانِ خلیفه‌الله را در مبارزه با طواغیت؛ سیر انفسی و ریاضت و جهادِ با نفس سالکان این مسلک در میدان مبارزه‌ای‌ ست که سیر آفاقی آن به وسعت شرق تا غرب جغرافیایی و اندیشه‌ای است که انبوهی از مظلومان و مستضعفان عالم را در برمی‌گیرد؛ مرزهای اعتباری خاکی را می‌شکند و مرزهای حقیقی ایمانی را وسعت می‌بخشد آن‌سان که دیدیم چگونه خبر شهادت عارف مجاهد حاج قاسم، مرزهای نوظهور ایمانی را نمایان ساخت.

عارف این مسلک دیگر گوشه و زاویه‌نشین نیست؛ مرحله‌به‌مرحله، کوی به کوی، منزل‌به‌منزل سلوکی خویش را در جهاد سپری می‌کند و در آرزوی شهادت که تجلی فنای فی الله است بیابان به بیابان، سرگشته و واله، مجنون وار می‌گردد. و مگر نه این ست که عاشق، با هر تجلی معشوق، با نسیان حیات مادی خویش، حیران می‌گردد و برای بی‌پرده دیدن معشوق خود، بی‌تاب لحظه‌های کوتاهِ وصل می‌شود و گریان و شیدا برای وصالی همیشگی، لحظه‌شماری می‌کند؟ عارف مجاهد این مسلک، لحظه‌شماری‌های قرار عاشقی را در میدان‌های جنگ با شقی‌ترین انسان‌ها می‌گذراند و تنها خدا می‌داند که او در میانه‌ی این میدان چه ها می‌بیند که چنین عاشقانه خود را فراموش می‌کند و همه‌ی وجودش فنای شمع معشوق خویش می‌گردد. ما که نمی‌دانیم و او نیز با سکوت محض خویش، اسرار را کتمان می کند  اما سید مرتضی می‌گوید:

"ما همه افق‌های معنوی انسانیت را در شهدا تجریه کردیم، ما ایثار را دیدیم که چگونه تمثل می‌یابد، عشق را هم، امید را هم، زهد را هم، شجاعت را هم، کرامت را هم، عزت را هم، شوق را هم و همه آنچه را که دیگران جز در مقام لفظ نشنیده‌اند، ما به چشم دیدیم؛ ما دیدیم که چگونه کرامات انسانی در عرصه مبارزه به فعلیت می‌رسد، ما معنای جهاد اصغر و اکبر را درک کردیم، آنچه را که عرفای دل‌سوخته حتی در سر دار نیافتد، ما در شب‌های عملیات آزمودیم، ما فرشتگان را دیدم که چه‌سان عروج و نزول دارند، ما عرش را دیدیم. ما زمزمه جویبارهای بهشت را شنیدیم، از مائده‌های بهشتی تناول کردیم و بر سر سفره حضرت ابراهیم(ع) نشستیم، ما در رکاب امام حسین(ع) جنگیدیم..."

آن‌که چنین عشق‌بازی با معبود خویش دارد و چنین منزل‌به‌منزل او را بی‌پرده‌تر می‌بیند، چه نیازی به نام‌ها و عنوان‌ها دارد و از همه این عالم تنها یک عنوان را برای خویش می‌پسند که آن‌هم یادآور طریقت عاشقی خویش است؛ سرباز!

در این عالمی که اسم‌ها پربسامدترین موج‌های فراگیر هستند، هنگامی‌که نام‌ها و عنوان‌ها گم می‌شود سلوک عرفانی و نظامی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی، قدرت تأثیر فراگیرتری می‌گیرد و بر قلب‌ها و اندیشه‌ها اثرمی گذارد و خلقِ محبت و تحکیم انگیزه‌های فکری و مکتبی می‌کند؛ آن‌چنان‌که انبوهی از کتاب‌ها و فیلم‌ها و منبرها توان رقابت با آن را ندارند.

تنها این عارفان مجاهد که "همه" زندگی خویش را در خط مقدم جهاد تعریف کرده‌اند و دلبستگی به حیات مادی‌ را سه‌طلاقه کرده‌اند می‌توانند ره صدساله را یک‌شبه بروند و تجلی‌های عاشقی‌ای را مزه مزه کنند که عرفای هشتادساله‌ی زحمت‌کشیده نیز به مقام آن‌ها غبطه بخورند. اینان کسانی هستند که دنیا را تحت تأثیر عشق‌بازی خویش قرار می‌دهند و پایه‌های ظلم و استبداد را با عقبه‌های اقتصادی کلان و تکنولوژی‌های پیشرفته و فلسفه‌های ظلمانی به لرزه درمی‌آورند.

اینان همان‌هایی هستند که به قول سیدمرتضی، پروردگار عالم عَلَم قیام انبیاء را به آن‌ها داده است و اینان همان‌هایی هستند که وظیفه دگرگون کردن عالم بر گرده‌ی آنان است.

حاج قاسم یکی از این عارفان مجاهدی بود که تربیت‌شده مکتبِ عرفانِ امام خمینی(ره) است؛ و خدای منان اراده کرد او را چون خورشیدی تابان بر آسمانِ انقلاب، برجسته سازد تا غایت مسیر الهی خویش را فراموش نکنیم. خدای متعال اراده کرده است که سرنوشت عالم به دست این عارفان مجاهد، تقدیر شود و این تقدیر خود گواه صادقی است که حاج قاسم‌ها بسیارند و بسیار خواهند بود؛ و این وعده الهی ست که این عارفان مجاهد، عالم را برای ظهور سبب اتصال زمین و آسمان و منظور اهل حقیقت و عرفان و معرفت فراهم سازند... .

 

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

"ما از مرگ نمی‌ترسیم که مرگ ما شهادت است و شهادت حیات عند الرب، عقل‌های محجوب و آیینه‌های قیراندود فطرت بشر غربی چگونه خواهند توانست که معنای حیات عند الرب را دریابند؛ حیات عند الرب نقطه‌ی پایانی معراج بشریت است که به آن جز با شهادت دست نمی‌توان یافت. ای وجدان‌های نیم خفته چشم بیداری بگشایید و ای بیداران گوش فرا دهید مائیم که بار تاریخ را بر دوش گرفته‌ایم تا جهان را به سرنوشت محتوم خویش برسانیم. خون سرخ ما فلقی است که پیش از طلوع خورشید عدالت بر آسمان تقدیر نشسته است."

 

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات