للباقی

 

تکرار مکررات، آفتِ بزرگِ سخنان حکیمانه است که بی هنران این جفا را هم به اصل حکمت وارد می کنند و هم به حکیم!

در این گفت و گو همه وجه همتم این بود ورای صحبت های مرسوم، یک تحلیل شخصی از بیانیه گام دوم داشته باشم؛ باشد که حکیمان، جفای بی هنران ببخشایند!

فیلم کامل گفت و گو در:

https://www.aparat.com/v/M0zWf

 

برخی از عناوین مطرح شده:

-           مجوز ورود به گام بعدی هر مسئله ای، اثبات کارآمدی آن مسئله در فصل پیشین است. مجوز ورود به بیانیه گام دوم، اثبات کارآمدی انقلاب در فصل نخستین انقلاب است.

-        اگر توانستیم در هر زمانی، مکتب و انقلاب را با آرمان های روزهای نخستین و روزهای پیش از انقلاب، ارزش گذاری کنیم و ارزش گذاری مان مثبت بود یعنی نه تنها این انقلاب حیات دارد بلکه کارآمد است!

-        عنصر نویسنده: نویسنده  بیانیه، شایسته ترین فرد برای نوشتن این بیانیه است؛ نویسنده، جوانی خودش را صرف فعالیت انقلابی و مبارزه با رژیم گذشته کرده، زجر کشیده و زندان رفته پیش از انقلاب است، از بدو انقلاب در مهم ترین ارکان این انقلاب حضور داشته، نماینده مجلس و رئیس جمهور بوده و سی سال از این چهل سال، راه بر انقلاب بوده است.

-        عنصر زمان: این بیانیه ابتدا یا پیش از انقلاب نوشته نشده که صرفاً یک سری آرزو را بیان کرده باشد؛ بلکه بعد از گذشت چهل سال و ناظر به مسیر طی شده، می تواند هم گذشته و امروز را ببیند و هم فردا و آینده را ترسیم نماید.

-        عنصر مخاطب: این بیانیه مخاطب ویژه دارد و آن هم جوانان؛ یعنی کسانی که بار اصلی مدیریت و راهبری انقلاب در گام بعدی بر دوش آن هاست.

-        عنصر روش شناسی: این بیانیه هم می تواند یک فلسفه سیاسی باشد، هم یک تاریخ نگاری و هم یک سند فکری بالادستی.

-        این بیانیه هم آرمان خواهی دارد هم واقع بینی؛ هم انگیزه می دهد برای حرکت و هم امید می دهد برای اصلاح؛ با عناصری که مطرح شد، جز معدود اسناد بالا دستی ما است که درست بر سر جای خودش نشسته است!

-        این بیانیه، رزومه هر کدام از ما ایرانی هاست؛ یک خودآگاهی تاریخی هر ایرانی پس از انقلاب است.

-        پیروزی انقلاب با توجه به مختصات تاریخی آن، چیزی شبیه معجزه بود؛ اما باید بدانیم که انقلاب بهمن پنجاه و هفت یک انقلاب در پوسته و انقلاب در ظاهر بود؛ انقلاب واقعی و اصیل، انقلاب در ریشه و درون است. اصیل ترین حرف انقلاب در تغییر نگاه به عالم و آدم متجلی می شود.

-        واکاوی و تحلیل آگاهانه این بیانیه، نیازمند گفت و گو در بستر فرهنگ آزاداندیشی ست. باید هاله های تقدس را در مقام تضارب آراء و اندیشه کنار گذاشت تا امکان گفت و گو حتی با مخالفین مان هم فراهم گردد.

-         تبلیغ مبتکرانه این بیانیه، لازمه حیات مستمر این متن به عنوان بخشی از خودآگاهی تاریخی ما است که این مهم، مستلزم ادبیات سازی و استفاده از همه جنبه های هنر برای ایجاد ارزش افزوده بر این بیانیه می باشد.

-        پیوست این بیانیه باید فرآورده هایی باشد که انتزاع را به عینیت می کشاند؛ باورپذیرکردن آرمان های انقلاب در گرو نشان دادن الگوهای موفق عینی است.   

-          وجود نارسایی ها و خلأها و ضعف هایی که امروز در گوشه و کنار می بینیم یکی از واقعیت های مسیری ست که طی کرده ایم؛ مغلطه بزرگی ست که عده ای به جای نگاه واقع بینانه، با نگاه آرمان خواهانه به قضاوت می نشینند. این بیانیه نشان می دهد که باید در مطالبات آرمان خواه بود و در قضاوت، واقع گرا.

-        روح این بیانیه امید برای حرکت رو به جلو و انگیزه برای اصلاح است؛ ما معدود رهبری در طول تاریخ  می شناسیم که نهضتش را این چنین آماده نقد بکند آن جا که می فرمایند: انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است.

 

 

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic