للباقی 

سال هاست با نوای حاج میثم مطیعی زندگی می کنم. در روزگاری که مناجات خوانی عارفانه جایش را به شور خوانی مهیجانه داده ست، او همچنان با سوز، اهل مناجات ست. صاحب سبک ست. سبک او مختص خودش است. شعرای بسیار خوبی دارد و از نظر شعر، تومنی دو زار با باقی مداح ها فرق دارد. شعرهایش حماسی ست و از آن بوی جهاد و قیام می آید نه بوی پیاز برای اشک ریختن صرف. با مداحی های او دست به صدور انقلاب زده ایم؛ مداحی هایش به کشورهای مختلف عربی صادر شده ست.
 او پدیده تازه و مبارکی ست در جمع مداحان انقلاب؛ یک رویش خوب انقلاب؛ یک اهل دل باسواد انقلابی. هر وقت در کارها کم می آورم و نیاز به تقویت روحیه دارم، نوای حاج میثم به دادم می رسد. 
دیروز بعد از نماز عید، سریع خودم را به خانه رساندم تا به نماز و خطبه های آقا برسم. تا تلویزیون را روشن کردم دیدم حاج میثم دارد می خواند. اولش بود؛ شعرش عالی بود؛ هم قوت خوبی داشت هم مضمون کاملا به حقی. دم محمدمهدی سیار انصافا گرم. چند باری در خانه به وجد آمدم و بلند فریاد زدم: احسنت... !!
روح ما را شاد کرد صبح عیدی. اما خب!! 
این شعر خیلی خوب و به حق بود اما ای کاش برخی از ابیاتش را این جا و این زمان نمی خواند. درست ست که دل ما شاد شد و مضمون ابیات هیچ مشکل محتوایی نداشت و دیگر جای محافظه کاری نیست و آرمان های انقلاب را باید صریح و محکم و بدون رودربایستی فریاد زد اما خب!! 
دیروز برادرم تعریف می کرد یکی از هم کلاسی های کارشناسی ش، که خیلی پسر تند و منتقدی بوده و الان هم سال هاست که آمریکا زندگی می کند همان زمان میگفته: تنها چیزی که در جمهوری اسلامی زیباست، همین نماز عید فطر ست که همه سلیقه های نظام پشت یک رهبر میاستند و اقامه نماز می کنند!
 واقع امر هم همین ست. نماز عید فطر یک موقعیت استثنایی ست و نباید رنگ و بوی دسته بندی ها بگیرد. همان طور که از صندوق ها مشخص شد باید باور کنیم که بخشی از بدنه معتقد به اسلام و انقلاب و رهبری مثل ما فکر نمی کنند و دولت روحانی را با این همه خلل و فرج! انتخاب کرده اند؛ بیان برخی حرف ها حتی اگر به حق هم باشد اما باعث می شود مردم چند دسته بشوند و این خطاست. 
البته این آقایانی که امروز داعیه اخلاق دارند خودشان بی اخلاقی سیاسی را از رو برده اند؛ بدون شک خود شخص رئیس جمهور نسبت به تمامی روسای جمهور سابق، اخلاق ش تند ترست ( چون رئیس جمهور هستند نخواستم چیز دیگری بگویم!!) آن ها این روزها با هجمه به حاج میثم می خواهند به ناحق، جریان انقلابی را مدیون و تا می توانند این جریان اصیل را تخریب کنند.
 میثم مطیعی، حسین الله کرم نیست اولا، ثانیا این ها رویش های تازه فرهنگی انقلاب هستند؛ از شعر و موسیقی شروع شده ست فردا به همه جاهای دیگر هم می رسد؛ جاهایی که مهم ترین بدنه رأی روحانی از آن جا ها بود!! 
دیروز وقتی این مصرع را خواند سریع، یادداشتش کردم: 
سخن از صلح بگو اسلحه را هم بردار...

 للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 7 تیر 1396 06:25 ق.ظ
ولى چیزى كه به ذهن مى رسد این است كه انتقادات و كل كل ها و بگو مگو هاى احزاب كه تا حدى طبیعیست و با توجه به اینكه همه ى مردم این نگاهى كه شما مى فرمایید را به جایگاه رهبرى ندارند اتفاقا نقد هاى ایشان موجب تشدید فضاى اختلافات مى شود همان طور كه اخیرا بعضى، از انتقادات و تذكرات رهبرى به روحانى به عنوان تخریب یاد مى كردند و تشنج فضا را بیشتر!
اصلا این رعایت ها و مصلحت سنجى ها و حفظ وحدت ها دقیقا باید مرزش تا كجا باشد ؟ بیشتر به نظر مى آید كه هر مدل نقدى را به شیوه اى تقبیح مى كنیم و بالاخره مشخص نمى شود كه شیوه و حسنه نقد چگونه و با چه جایگاهى مكانى و زمانى است!!
محمد طاهری :بله؛ بگو مگو و کل کل های احزاب،کاملا طبیعی هست و باید باشد! و باید تقویت هم بشود. اما اگه عده ای این کل کل ها رو بردن به سمت حاکمیت که خدای ناکرده حاکمیت داره کل کل میکنه این خیلی خطای استراتژیکی هست. و اصلا آقا مشی شون نیست که به کل کل ها ورود پیدا کنن؛ حتی توی قضیه یازده روز خونه نشینی احمدی نژاد که قضیه بالا گرفت آقا با یه تعبیر مختصر و زیرکانه موضوع رو جور دیگری جلوه دادن که اصلا شأن ولایت فقیه پایین نیاد.
این مدت رفقای ما خیلی میگن که آقا دیگه خیلی واضح میخاد با روحانی کل کل کنه و با کنایه و اشاره تا خیلی مستقیم به روحانی تیکه میندازه؛ من این تعبیر رو به هیچ وجه قبول ندارم. اگه هم آقا مدتی هست خیلی صریح نقد میکنه قصد کل کل نداره، بلکه واقعا اعتقاد داره که این نوع نگاه داره به مملکت آسیب جدی میزنه و محکم نقد میکنن.
جامعه ای که توش نقد نیست، دین هم نیست. چرا میفرمایین هر مدل نقدی رو تقبیح می کنیم. این همه نقد به دولت ها میشه چه دولت این طرفی چه دولت اون طرفی؛ کلی بحث و تحلیل میشه؛ کلی جلسه برگزار میشه؛ اینا همه خوبه. اما فقط یه ظرافت داره که مواظب باشیم حاکمیت رو فقط برا خودمون خلاصه نکنیم؛ حاکمیت، برای همه هست.
درباره این که شیوه نقد چی باشه هم یک یادداشتی خیلی وقت ست می خواهم بنویسم تحت عنوان ( فرهنگ گفت و گو و آزاداندیشی ) اونجا ان شاءالله عرض می کنم.
چهارشنبه 7 تیر 1396 06:13 ق.ظ
پاسخ خوبى بود، اما قاعدتا شان مردم نیز از شان مسئولین و سران احزاب و جناح ها جداست! اگر یكى رهبریست كه شان نقد دارد دیگرى مردم هستند كه شان چنین نقد هایى دارند. میثم مطیعى جز كدام دسته ارزیابى مى شود ؟ احزاب سیاسى ؟
نقد جناب دخانچى را هم خوانده بودم اما سوال است كه تفاوت نقد مطیعى با نقدى كه در بستر فرهنگ تاویل بشود و نه سیاست در چه باید باشد ؟
و یا جایگاه نماز فطر و نماز هاى جمعه چیست ؟ آیا باید به یك مراسم عبادى منفعل تبدیل شود ؟ یا با این دسته امور است كه نشاط سیاسى و جایگاهى كه مد نظر است را به دست مى آورد ؟
محمد طاهری :قطعا یکی از شأن های مردم، انتقاد ست. اما به نظر شما تریبون های نماز جمعه (مثل موقعیتی که مطیعی داشت) آیا همه مردم توش نماینده دارن؟! اگر همه فکرهایی که توی چارچوب نظام تعریف میشدن توی موقعیت های عمومی مثل نماز جمعه نماینده داشتن، میگفتیم این شعرخوانی هیییییچ مشکلی نداره؛ چون نماینده طیفی از مردم اومد نقد کرد و رفت. اما این موقعیت ها، فقط یک سخن، اون هم علی القاعده صدای حاکمیت شنیده میشه؛ حاکمیتی که گونه های مختلف فکری رو پدری میکنه و زیر چتر خودش میاره؛ از موضع حاکمیتی نباید حرفی زده شه که بین مردم دو دستگی پیش بیاد؛ باز میگم شأن رهبری به عنوان سکان دار حاکمیت فرق داره و باید ایشون نقدهاشون رو کاملا صریح بگن و این از سمت مردم پذیرفته شده ست اما از یک مداح چون شأن حاکمیتی نداره پذیرفته شدنی نیست.
نقد مطیعی درست بود اما فضای امروز جامعه و خصوصا بیان کردن در تریبون نماز عید فطر آن هم درین موقعیت و خاصه نوک پیکان رو عریان به سمت دولتی ها بردن، بستر این شعرخوانی رو کاملا سیاسی کرد. اگر حتی اشارت هم داشت باز میشد گفت شعر تاویل فرهنگی داشته( مثل شعرخوانی پارسال) اما خب امسال خیلی عریان بود.
مراسم های عبادی این شکلی لااقل هفته ای یکبار در حال برگزاری ست. و اگر دقت کرده باشین بیشتر خطبه های نماز جمعه های کشور هم نقد دولت ست؛ باز شأن نماینده ولی فقیه این اجازه را میدهد که نقد کند اما اگر وزیر شعارهای نماز جمعه بیایند همان حرف های امام جمعه را بزنند اشتباه ست.
به نظرتان این روزها نشاط سیاسی هست که طرفین دارند به هم فحش میدهند؟به نظر من نشاط سیاسی و در کل نشاط واقعی و موثر و مفید اندیشه ای زمانی اتفاق میوفته که صداهای مختلفی که توی چارچوب نظام تعریف میشن بیان و حرف های منطقی خودشون رو در تریبون های مختلف بزنن؛ هم نشاط اندیشه ای اتفاق میوفته هم مردم صاحب تحلیل میشن
سه شنبه 6 تیر 1396 07:42 ب.ظ
"بیان برخی حرف ها حتی اگر به حق هم باشد اما باعث می شود مردم چند دسته بشوند و این خطاست."
پس دقیقا کدام حرف ها را باید زد ؟
این مطالبی که میثم مطیعی توی شعرش گفت رو قبلا آقا هم تو صحبتاشون گفته بودند پس با این حساب آقا هم با انتقاداتشون موجب چند دسته شدن مردم میشن و اتقاقا انتقاداتشون بعضا خیلی هم تند و همراه با کنایست که حتما این ها هم باعث وحدت شکنی می شود! پس توجیه سخنان رهبری در کنار توصیشون به وحدت چیست؟
محمد طاهری :هر حرفی یک مختصات زمانی و مکانی داره.بهترین حرف ها رو اگه توی جایگاه اصلی خودش نزنی بدترین حرف ها میشه. و صدالبته که شأن گوینده هم فرق میکنه. یک وقت رهبر انقلاب برای راه بری و هدایت جامعه میاد صریح ترین و کوبنده ترین نقدها رو انجام میده؛ این وظیفه رهبری هست. و جامعه برای منحرف نشدنش نیاز به همین نقدها داره و مردم چند دسته نمیشن چون شأن رهبری یک شأن فرا دسته ای هست. اما اگه همین نقدها رو مثلا رییس صدا و سیما انجام بده کاملا مذموم ست چون اون شأن فرادسته ای نداره و حرفاش باعث میشه بین مردم چند دستگی به وجود بیاد. این کج سلیقه ای هست که روز عید فطر حرف هایی رو بزنیم که بخش زیادی از جامعه رو تحریک کنه. هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد...
یک تحلیل کوتاه از میلاد دخانچی هم دیدم قشنگ بود:

در هیچ جای شعر مطیعی توهین نبود. جنجال بر سر شعر مطیعی دعوا بر سر متن (تکس) نیست، دعوا بر سر (کانتکس) و یا همان بافت است. شرایط امکان قرایت شعر، کارکردش و تریبون ان در بافت قدرت معنا دار بوده اند و طبیعی است که شعر نه در بستر نقد (فرهنگ) بلکه در بستر دوقطبیهای رایج (سیاست) تاویل بشود. آری شعر مطیعی توهین نبود، نقد هم نبود. شعر هم نبود. سیاست بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


رندان خاموش
درباره وبلاگ

للباقی
چندین جا می نویسم؛ این جا هم چند به علاوه یک. فقط برای خودم می نویسم برای آرشیو! مثل همه دست نوشته های قبلی...
ر.خ
للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :