یکشنبه 4 فروردین 1398 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

بزنگاه ها عیارسنج اند! 
نشریه دوم جبهه واحد و همایش مادران مقاومت با آن وسعت! ( که اگر سفر بشار اسد پیش نمی آمد و حاج قاسم درگیر آن نمی شد، پنج یا هفت اسفند برگزار می شد) یک کار تمیز فرهنگی بود که حقیقتا با یک همت جهادی، بچه ها از صفر تا صدش را با یک عقبه فکری دقیق، در طی دو ماه برنامه ریزی و عملیاتی کرده بودند؛ این که چه ها شد بماند به وقتش؛ اما برای من این کار چون بزنگاه بود، محک زننده بود! همه رفقا از جمله خودم حقاً سرمان شلوغ بود؛ مثلا من خودم هر روز تا شب سر کار بودم و از بابت های دیگر مثل مباحث علمی و تخصصی و .. هم ذهن مشغولی داشتم، دیگری پایان نامه داشت، دیگری امتحان ارشد داشت، دیگری کار و زن و بچه داشت، دیگری پایان ترم و اردو داشت و ...؛ همه شدیدا کمبود وقت داشتیم؛ اما چون وسعت کار زیاد بود مجبور بودیم جداً تلاش کنیم؛ بعضا تا نیمه شب جلسه بودیم، شهادت و تعطیلی دفتر بودیم و ... .
چون کار وسعت داشت همه سعی می کردیم هر کسی را که می توانیم به مجموعه اضافه کنیم و تقسیم کار کنیم؛ حتی از خانواده ها و فامیل هم کمک می گرفتیم؛ به همه رفقا و آشنایان و اساتیدی که می توانستند کمک کنند پیام دادیم.
فارغ از نتیجه، این کار برای من خیلی درس آموز بود تا طیف وسیعی از دوستان و آشنایانم را محک بزنم؛ محکی برای عیارسنجیِ معرفت، محبت، دلسوزی، مسئولیت پذیری، وفا، نظم، رفاقت، همت، خودخواهی یا ایثار، شعار یا عمل، مدیریت و ... .
مگر می شود آدمی فراموش بکند این همه لطف برخی از عزیزان را؛ مثلا برخی از دوستان انجمن یاسوج که حقا و انصافا با آن که سرشان شلوغ بود اما جانانه همت کردند؛ بچه ها هر وقت در جلسات کار زیاد می شد به شوخی می گفتند بسپارید دست بچه های یاسوج! یا خیلی از رفقای عزیز در شیراز و تهران که حقیقتا کمک مان کردند؛ بعضی از عزیزان بودند به دلیل این که خیلی سرشان شلوغ بود فقط جویای پیشرفت کار می شدند، با آن که شاید عملاً کاری انجام نمی دادند اما حقاً مایه دلگرمی بودند. تعداد عزیزانی که بزرگوارانه حمایت و لطف کردند بسیار بود.
از آن طرف هم عده ای بودند که درباره شان هیچ نگویم بهتر ست؛ کسانی که باید فقط از دور دیدشان و شناختشان! 
این همایش و نشریه اولین و آخرین کار ما نبود؛ اما خیلی خوب عیارسنج بود؛ من فهمیدم با این عزیزان مخلص و مومن و دلسوز و بی ادعا، می توان فرداها در مسیر آرمان خواهی های بزرگ، طی طریق کرد اما با عده ای دیگر حتی تا همین فلکه کوزه گری!! هم نمی توان رفت.
در برخی جلسات اشک در چشمانم جمع میشد وقتی این رفقای مخلصم را می دیدم که چه قدر خالصانه و عالمانه و بی ادعا برای آرمان هایشان تلاش می کنند و دیگرانی با همین شکل و شمایل! پر ادعا و طلبکارانه و جاه طلبانه به اسم انقلابی بودن، از این جلسه به آن محفل، دنبال اعتبار و شخصیت و آبرو با پز دادن روی یک سری موضوعات همه نفهم! و بعضا بسیار چییپ!! هستند و حتی در موقع حرف، این بچه ها را متهم می کنند.
عاشق آن رفقا هستم و بی زار از این ها ... .

بعدالتحریر: این دوگانه، دوگانه جالبی و فراگیری ست. بیشتر درباره اش خواهم نوشت.

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 6 فروردین 1398 03:31 ق.ظ
و وظیفه ی این جریان مخلص در برابر جریان نفاق چیست؟ نفاق می تواند در دل رفقای خودمان هم رسوخ کرده باشد؟
محمد طاهری: نه تنها دل رفقای خودمان بلکه دل های خودمان؛ و این خیلی محتمل و قریب است. باید کلی مجاهده و مراقبه کرد و استمداد طلبید. " الا ما رحم ربی..."
به گمان حقیر مهم ترین چالش انقلاب در سال های پیش رو با همین جریان نفاق انقلابی است. پیشتر چند خطی درباره اش نوشته ام؛ عمری بود بیشتر درباره اش می نویسم
دوشنبه 5 فروردین 1398 01:50 ق.ظ
گاهى باید جواب قضاوت را با قضاوت داد! هر چند نقد بنده به شیوه و صورت و قالب تحلیل شماست نه محتوایى كه از آن بى اطلاعم.
پس طبق فرمایش خودتان براى شناخت این منافقین انقلابى نیاز به معیارهاى دیگریست شاید حتى یك زیر نظر گرفتن طولانى مدت كه حتى با آن وجود هم به نظرم با صراحت برچسب زدن به افراد كمى سخت است مگر علت متقنى براى آن داشته باشیم و صرفا یك بزنگاه عیارسنج و یك برنامه و یك مصداق یا حتى یك نظرگاه را معیار قضاوت قرار دادن هیچ صحیح نیست و عرض بنده ازین بابت است كه در نوشته ى شما هویداست...
محمد طاهری: فرمایش شما در حالت کلی متین
اما این یادداشت درباره فرد خاصی از جریان نفاق انقلابی نبود که حالا بگوییم یک مصداق برای برچسب زدن ناکافی ست! بلکه می گفت یک سری بچه هایی هستند که چنین مختصاتی دارند باوفا هستند و بی ادعا و ... و بعضا هیچ کاره! اما از آن سر طیف عده ای هستند که با نفاق تصمیم سازی می کنند و بعضا همه کاره اند.
بنده که هیچ وقت درباره یک فرد مشخص حرف نزده ام که اگر می خواستم روزی خدای ناکرده چنین کنم باید به قول شما در یک مدت طولانی با کلی شاخص و دلیل، و با کلی احتیاط بیانم را مکتوب کنم. این دقیقا یکی از اختلاف سلیقه های مهم ما با برخی دوستان مخلص جریان دانشجویی شیراز بود که آن ها سریع می خواستند اسم بیاورند و رسوا کنند و ... اما ما عرضمان این بود که اولا سعی کنیم مباحث را در حد افراد نیاوریم ثانیا اگر مجبور شدیم با کلی احتیاط و از سر یقین حرف بزنیم
یکشنبه 4 فروردین 1398 03:22 ب.ظ
بحث فلسفى و معرفت شناسانه نیست كه مى توان از نظرگاه شخصى فراتر رفت یا نه؛ متوجه منظور بنده مى شوید! منظور خود و نظرگاه خود را مطلق دانستن و محور و معیار قضاوت قرار دادن است كه اگر افراد در ساختارى كه با توجه به برداشت من، درست است و باید باشد، گنجیدند افراد مخلص و ازخودگذشته و غیره و غیره هستند و اگر نه فلان هستند و از آن ها بیزارم؛ بدون آنكه احتمال دهم در آینده كتابى بخوانم و بفهمم كه در نسبت دادن پیش فرض هاى خود به افراد اشتباه مى كردم...
اصولا اگر نمى توانیم از دیدگاه شخصى خود فراتر برویم ولى مجبور به قضاوت هم نیستیم؛ اگر ناخودآگاه قضاوتى در ما شكل گرفت، مجبور به بیانش، آن هم چنین محكم و قاطعانه نیستیم.
اگر كسى مخلصانه براى خداوند در جهت آرمانهایش تلاشى مى كند اجرش محفوظ است و منتى نیست اما به نظرم این طور عیارسنجى ها و قضاوت ها و دسته بندى هاى خودمحورانه ى افراد، از خلوص كار مخلصانه ى شما مى كاهد... ان شاءالله كه ما هم به چنین چیزى مبتلا نباشیم
محمد طاهری: چه برداشت دووووری ...
جسارتا اگر من نظرگاه خودم را مطلق بدانم و بگویم هرکه با من است مخلص است و هرکه نیست از آن بیزارم! دقیقا چه فرقی با یک داعشی دارم؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا چنین منظوری نداشتم؛ ابدا...
من دو سر طیف را در حالت حدی با هم مقایسه کردم؛ یک سرش همین رفقای بی ادعای مخلص هستند، یک سرش عده ای با همین شکل و شمایل که طلبکارانه دنبال منفعت و اعتبار می گردند به اسم انقلابی گری؛ من در ادبیات خودم نامشان را گذاشته ام"منافقین انقلابی"! آیا شما از آدمی که با شمایل ارزشی، صبح تا شب دم فلان آقازاده و فلان جریان سیاسی را می بیند و هر محفلی که می رود برای آن ست که فردا روز کاندیدای مجلس شد اعتبار و آبرو کسب بکند، بیزار نیستید؟ من از این آدم ها کم نمی بینم، تعدادشان بسیار است، بعضا تصمیم گیر و تصمیم ساز هم هستند و وقتی هم حرف می زنند انگار از عالم و اسلام و انقلاب چیزهایی می فهمیدند که به ذهن احدی نمی رسد جز آنان! و اصلا این بچه های بی ادعا را در زمره آدمی زاد حساب نمی کنند؛ حالا مقایسه کنید این ها را با آن سر طیف؛ معلوم است که از این ها بیزارم و عاشق آن سر طیف ام.
در همین ماجرای نشریه و همایش، کلی از رفقا هم بودند که هیچ وقعی به ما نگذاشتند؛ به هزار و یک دلیل؛ مگر من دلایل شان را می دانم و علم غیب دارم که بخواهم از آن ها ناراحت باشم یا قضاوت کنم و خدای ناکرده بگویم که بیزارم!!
درباره قضاوت کردن چند خطی را اگر بتوانم می نویسم.
شما هم خیلی زود قضاوت کردید! اما از تیزی صراحتتان ممنونم
یکشنبه 4 فروردین 1398 04:25 ق.ظ
خداوند شما و رفقای همسنگرتان را برای هم تا آخرعمر همچون تارپود یک شبکه!! با دوایرمتحدالمرکز! براهم نگه دارد و انشالله و انشالله در جهان دیگر هم همگی باهم و در یک مکان محشور گردین انشالله. ان الله بصیربالعباد.

محمد طاهری: ان شاءالله
یکشنبه 4 فروردین 1398 02:00 ق.ظ
انصافا بسیار خوب و خوش صورت و قاطع و محكم طرح مسئله مى كنید، توصیف مى كنید، تحلیل مى كنید، استدلال مى آورید و حكم صادر مى كنید آن هم صرفا از نظرگاه نامشخص شخصى خودتان به مسائل! یحتمل نظام كلى تصورات و تجربیات خود را هم بر همین اساس استوار مى كنید و بر طبق آن به تحلیلات بعدى در سطوح مختلف، از تحلیل روانشناختى افراد و تیپ شناسى گرفته تا تحلیل جریانات كلان اجتماعى، به همین منوال مى پردازید... به نظر هنوز هم در پیش قضاوتى تبحر به خصوصى دارید !!!
محمد طاهری: مگر اساسا می شود آدمی از نظرگاه شخصیش نسبت به مسائل تحلیل نکند؟! مثلا باید با نظرگاه شخصی شما یا دیگری استدلال کنم؟! می شود چنین چیزی؟!!
اصل پیش قضاوت ایرادی ندارد؛ شما هم الان پیش قضاوت کردید! چیزی که ایراد دارد چیز دیگری ست که بعدا مینویسم ان شاءالله.
ولی نقد شما را نسبت به روش شناسی خود، نفهمیدم؛ واضح تر بفرمایید که اگر صحیح بود روش شناسی ام را تصحیح کنم.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو