للباقی

مسئولین استانی! جریان دانشجویی را فهم کنید پیش از آن که فهمانده شوید!!(2)

 

محرومیت با استان ما عجین شده است. برای دیدن محرومیت هم نیازی نیست لزوماً سری به زیلایی زد و روستاهای دورافتاده دیشموک. باید سری به ادارات زد و سراغی از مدیرکل ها گرفت؛ مهندس و دکترهایی با کت و شلوارهای چندصد تومانی اتوکشیده پشت میزهای چند ده متری که برای زیارتشان باید هفت خان را با زور التماس یا زور پارتی یا بدون زور و با نسبت قومی طایفه ای!! طی کرد. همان هایی که هیچ نسبتی به مدیر انقلابی ندارند و به   اشتباه ریاکارانه، دفترشان پر است از عکس های امام و رهبری و از هر دو کلامشان یک کلمه، انقلاب را می پرانند. همان ها که غایت همت و تلاش شان می شود حفظ و نگه داری میز امروز و فردا و پس فردا شان!! همان هایی که از انبوهه دردهای مردم، فقط دردهای هم طایفه ای خودشان را درک می کنند. همان هایی که درد هم طایفه ایشان را هم به خاطر التماس رأی درک می کنند!!!

از اینچنین مدیران فشل، آیا می توان توقع داشت که قدمی برای محرومیت زدایی بردارند؟! حال آنکه اینان خود بیش از هر کسی نیاز به فرهنگ سازی دارند تا از محرومیت شخصیتی درآیند!!

همان طور که در شماره قبل اشاره شد، یکی از ریشه ای ترین مشکلات این استان که سد بزرگی در مسیر پیشرفتش شده، نگاه قومی طایفه ای در ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، علمی و ... است. از مسئولینی که شرح وصف شان گذشت نمی توان توقع داشت که اراده جدی برای حل این معضل داشته باشند. اما این دلیلی برای سلب مسئولیت آنان نیست. جریان دانشجویی به عنوان نمایندگان راستین ملت، مطالبه پیگیری این مهم را از مسئولین دارند و اجازه نمی دهند که این خواب سنگینِ غفلتِ متولیان، بیش از این به مردم شریف استان ضربه وارد کند.

مطالبه دانشجویان از مسئولین به صورت مستمر و پی در پی خواهد بود و حال اگر مسئولی جوابگوی عملکرد خویش نبود و از شفاف سازی امتناع ورزید، جریان دانشجویی به وظیفه خود عمل خواهد کرد و مردم محترم را از مسئولین خاطی منفعت طلب آگاه می سازد. امید آن است که متولیان محترم نیز کمال همکاری مطلوب را جهت پیشرفت این قضیه انجام دهند و الا باید در برابر جریان دانشجویی و مردم عزیز پاسخگو باشند.

در شماره بعد در خصوص مجمع مطالبه گری دانشجویی استان که برای پیگیری این دغدغه مهم استانی تشکیل شده است، بیشتر سخن خواهیم گفت.

للحق 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


للباقی

 

مسئولین استانی! جریان دانشجویی را فهم کنید پیش از آنکه فهمانده شوید!!


جنبش دانشجویی را تنها کسانی می توانند به درستی درک کنند که ویژگی ها و مختصات آن را به خوبی فهم کرده باشند. این جماعت به واسطه عدالت خواهی اش نسبت به همه مسئله های پیرامونی خود، موضع دارد و از آن جا که به هیچ جریان داخلی و خارجیِ زر و زور و تزویر وابسته نیست، موضعش را شفاف بیان می کند؛ برخلاف عده ای از مسئولین که به دلیل به خطر افتادن جایگاه خود و به بهانه مصلحت، حقیقت را قربانی محافظه کاری های شخصی، جناحی و قومی خود می کنند.

استقلال و عدم وابستگی جریان دانشجویی، زبان این جماعت را صریح و قاطع کرده است و نگاه آرمانی آنان، درد ضعف های پیرامونی را دو چندان می کند. حال اگر معنویت به عنوان رکن اساسی جنبش دانشجویی مسلمان به خصوصیات دیگر این جماعت اضافه شود، عمل جهادی را حاصل می دهد که پیش روترین و موثرترین فعل ممکن است.

خصوصیات ناب جریان دانشجویی که نظیر آن را در کمتر گروه دیگری در جامعه می توان یافت، وظایف سنگین و خطیری را بر دوش آنان می گذارد. از اقدامات فرا ملی تا اقدامات ملی و اقدامات اقلیمی. تاریخ جنبش دانشجویی نشان می دهد هر زمان که این جماعت مصمم وارد کاری شده نتیجه آن یقیناً به صلاح همه ملت تمام شده است.

 یکی از معضلات و دست انداز های همیشگی چنین کارهایی، منفعت طلبی مسئولینی است که حیاتِ جایگاهی خود را در تعارض با اقدامات جهادی دانشجویان می بینند و با دست گیری به انواع لطایف الحیل سعی بر منحرف کردن مسیر آنان دارند و غالباً پیروز این رقابت، صداقت دانشجویان است که موجب پیگیری مسائل می شود.

یکی از اقدامات نافذ جریان دانشجویی، بلاشک اقدامات اقلیمی و ورود به مسائل استانی جهت پیش برد اهداف انقلاب است. از آنجا که استان ما نیز از محرومیت محسوسی رنج می برد، یقیناً این ورود قاطعانه تر و جهادی تر از هرجای دیگر باید باشد.

 یکی از چالش های اساسی کار در این استان، غلبه همه جانبه نگاه قومی-طائفه ای به جای نگاه شایسته سالاری است. امروز، تهدیدهای این نگاه، در بخش های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و متأسفانه حتی علمی! استان کاملاً مشهود است.

 این جا نقش و عملکرد مسئولین به عنوان مسببان این نگاه، بسیار حائز اهمیت و پر رنگ است. جالب اینکه خیلی از مسئولین، این درد مشترک را درک می کنند اما اراده مصممی برای از بین بردن آن وجود ندارد؛ چرا که مسئولین غیر بومی توان شکستن این فضای فضای سنگین را ندارند و مسئولین بومی نیز خود برآمده از این فضا هستند!!

حال که عجز مسئولین در این حوزه به صورت واضح مشخص است، جنبش دانشجویی بر خود واجب می داند که با تمام ظرفیت خود وارد عرصه شود و اقدامات مقتضی را انجام دهد تا دیگر بیش از این شاهد محرومیت خودساخته مسئولینش نباشد.

درک این معنا شاید برای مسئولین، قدری ثقیل و غیر قابل هضم باشد اما پیشنهاد می کنیم که تاریخچه

 جریان دانشجویی را همراه با سیاهه محرومیتی این استان، بار دیگر بخوانند و اگر نیازی به مشاوره بود به

 جریان دانشجویی رجوع کنند!!


در شماره بعد به نقش این جریان در مقابله با تهدیدهای نگاه قومی-قبیله ای اشاره می شود.


 للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 5 اردیبهشت 1394 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

بعید می دانم لرزه نگارهای مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زلزله 7.9 ریشتری صبح امروز کاتماندو پایتخت نپال را ثبت کرده باشند. اما دل هایی هست که  اضطرار امشب یک زن بچه بغل که شوهر و تک پسرش را در زلزله از دست داده را ثبت می کند و درک.
آن دل ها را می شود واسط دعا قرار داد و به حق شان قسم خورد.
خدایا به حق همان دل هــــــــــــــــــــــــــــــــا ...

الهی آمین... یاارحم الراحمین!

للحق

(تصاویر) زمین‌لرزه 7.9 ریشتری نپال را لرزاند

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic