پنجشنبه 26 آذر 1394 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

سابقه تقیه در تاریخ شیعه پر رنگ است. اما اتفاقات متعدد که نهایتاً به انقلاب 57 منتهی می شود سرآغاز فصل جدید و روشنی از تلألو تفکر شیعی با قرائتی مبتنی بر مبارزه برای احقاق حق است. تا قبل از انقلاب اسلامی تعداد شهدای شیعه، آمار چندانی نداشت اما با شروع انقلاب و تعلیمات عمیق امام امت این تفکر به بهترین شکل ممکن در میان امت های آزادی خواه جهان جا میافتد و غلیانی جهانی را در اقصی نقاط جهان ایجاد می کند. راه بری این خط اصیل توحیدی که این روزها به دست حضرت آقاست دارد حسابی ریشه می زند. از آسیای غربی و شرقی تا اروپا و آمریکا و آفریقا. البته این راه را جز مردان بزرگ یارای طی آن نیستند و این مسیر هیچ نسبتی با عافیت طلبان ندارد و بدیهی ست که خیلی از سیاست مداران امروز عالم با این فرهنگ بیگانه اند.


یکی از این نمونه های برجسته شاگرد مکتب روح الله، شیخ ابراهیم زکزاکی است. کسی که زندگیش را وقف آرمان هایش کرد؛ دیروز سه تن از پسرانش را تقدیم کرد و امروز نیز تنها پسر و همسرش.

در دنیا چه خبرست و ما در این خبرهای گوناگون کجاییم؟

درود و رحمت خدا بر همه مجاهدان راستین راه حق خصوصاً شیخ ابراهیم زکزاکی.

أ لیس الصبح بقریب ؟!

 

للحق     

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 21 آذر 1394 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

امروز روز شهادت آقا علی بن موسی الرضا(ع) بود. امسال هنوز توفیق زیارت نشده است. ان شاءالله 94 عاقبت به خیر می شود با زیارت آقای مهربانی ها.
این شبی هم شب اول ماه ربیع الاول است و مبارک است. امشب و فردا فصل جدیدی شروع می شود؛ دو هفته اخیر با همه فراز و فرودهایش تجربه های کم نظیری را برایم آفرید. به چیزی فکر نمی کنم مگر فرداهای روشن که روشنیش از امشب شروع می شود و مبارک است ان شاءالله.

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

 

تقدیم به جانبازان شیمیایی

 

این چند روز که جسم ما کمی بازی درآورده، مجال خوبی است برای فکر کردن. البته بگویی نگویی نمی شود چندان فکر کرد!

 بیماری اگر طاقت آدم را نشانه بگیرد، آرامش سخت ترین دستاورد بشری می شود. تشویش و ناآرامی دائمی به سراغ او می آید و مثل آدمی که پی در پی دور خودش بچرخد معلق می شود بین توهم ها و تشویش ها. لحظه ای نمی تواند آرام بگیرد و موج این اقیانوس پرتلاطم او را به هر سو می زند و عنان کنترل خودش را از دست می دهد. او می شود پر کاه و باد هیچ صنمی با او و آرزوها و شأن هایش ندارد. انگار نه انگار که لحظاتی پیش از این طوفان ویران کننده، او چه طور بوده و چه می خواسته و چه نقشه ای در سر داشته.

فکر کردن محصول ضمیر آرام است و اساساً شناخت صحیح هنگاهی حاصل می شود که تو توان تمرکز کردن داشته باشی. اما وقتی می بینی این تمرکز و آرامشت که ارزشمندترین داشته های توست، دارد به مخفی ترین شکل ممکن از تو فرار می کند، صد سال پیر می شوی. چه قدر سخت ست کسی به تدریج غرق شدنش را ببیند. بی علت نیست که غرق شدن در آب را از اقسام شهادت خوانده اند.

اما به همین ناتوان شدن در فکر کردن، دوست دارم فکر کنم. سخت است که می دانی دیگر تو را توان عمیق فکر کردن نیست و هر چه فکر می کنی در سطح است؛ در سطح همین که نمی توانی عمیق فکر کنی. شاید دیوانه کننده باشد که هر جلوتر می روی بیشتر می فهمی که آن سطحی که می توانستی در آن فکر کنی محدود و محدودتر شده است و تو رسیده ای به این که فقط باید فکر کنی و دیگر نمی توانی فکر کنی جز سطحی ترین لایه فکر کردنی که فقط اسمش فکر کردن است.

اما برای منی که دنبال چیستی این عجزم این ها فقط توصیف است و جواب نیست. سوال مشخصاً این است که چرا وقتی درد همه وجود تو را در بر می گیرد دیگر نمی توانی عمیق فکر کنی و دست بالا می توانی فکر کنی که باید فکر کنی! همین.

در جستجوی جواب این سوال بودم این ایام کسالت. با حال نزار روی این ها فکر می کردم.

 به گمانم دلیل عدم تمرکز برای خوب فکر کردن، دگر خواهی است!

مثلاً تو می خواهی چهار صفحه کتاب بخوانی صدای در برای تو دیگری می شود. در تمرکز شنیدن موسیقی هستی فکری مغشوش تمرکزت را بر هم می زند و آن اغتشاش برای تو دیگری است. می خواهی دو رکعت نماز بخوانی هزاران دیگری تو را از خوب فکر کردن باز می دارند.

در درد هم همین است. تو دگر خواه می شوی. آن دیگری در درد چیست؟! آن دیگری دقیقاً جسم توست. جسم امان فکر کردن را از تو می گیرد و تو را مشغول خودش می کند. برای چونانی مثل ما که مومن به ساحت دیگری از وجود هستیم که بسیار والاتر از جسم می دانیمش، اندر کنش آن ساحت مقدس که روح باشد با این ساحت جسمانی جالب می شود و نسبت دگر خواهی را مشخص می کند. هرچه روح متعالی تر باشد دگرخواهی هایش اندک می شود و او مجال عمیق اندیشیدن را می یابد و این نسبت بالا می رود تا دیگر هیچ دیگری در کار نخواهد بود و سکوت.

 

للحق     

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 10 آذر 1394 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

من جاموندم شبیه کسی که هرچی دوید ولی نرسید ...

"او می دوید و من می دویدم ..."

آجرک الله یا بقیه الله(ارواحنا له الفداء)

بعدالتحریر: امسال هم نشد. سال بعد هستم یا نیستم؟


للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 8 آذر 1394 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

 دیشب که محسن زنگ زد و گفت آمدم شیراز گل از رخم شکفت! دو ماهی میشد ندیده بودمش. یاسوج، دو روز نمیدیدمش حسابی دل تنگش میشدم. محسن به خاطر اخلاصش، یک حال خوب کن تمام عیارست. امروز پنج ساعتی پیش هم بودیم. بیشترش توی نمایشگاه کتاب و کتاب فروشی گذشت. دیگر دیدن کتاب مثل گذشته آزارم نمی دهد. پیشتر دیدن هر کتاب برایم برابر یک عقده بود؛ چرا که وقت خواندنش نداشتم و به هم میریختم از این که توان خواندن این همه معرفت و حکمت کشف شده را ندارم؛ کشف نشده اش هم پیشکش! اما این روزها اوضاع کمی بهترست الحمدلله. امروز مجال خوبی بود که از کارهای محسن و رفقای یاسوج بپرسم. شبی هم با آقا حمید صحبت می کردیم. بچه ها شکر خدا غرق در کارهای مطالعاتی و اندیشه ای اند. به گمانم اگر به همین خوبی پیش بروند اتفاقات خوبی سال های بعد در یاسوج میافتد. در هر حال خدا را شاکرم که چند سالی از بهترین دوران زندگیم را با این دوستان قرار داد.  

و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 6 آذر 1394 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی
 همیشه به دوستان می گفتم برای ورود به بسیج دانشجویی پیش شرطی نیست اما برای ورود به انجمن اسلامی، حتما شرطی دارد و آن هم بسیجی بودن است. خدا ما را شرمنده بسیجی های مخلص نکند. 
 للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو