سه شنبه 29 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

در نوجوانی آرزو داشتم خدمت شهیرترین عارف زمان خود یعنی حضرت آیت الله بهجت(ره) برسم و صرفاً به او بگویم التماس دعا!

استدلالم این بود که این بزرگواران حتماً در دعاهایشان کسانی که التماس دعا گفته اند را یاد می کنند و یاد آن عرفا حکماً ما را بس. گذشت تا در تابستانی توفیق شد یک لحظه ایشان را در صحن آزادی حرم امام رضا(ع) ببینم و فوری گفتم التماس دعا آقا! فوری محافظ ایشان گفت آقا برای همه دعا می کنند اما من خوشحال بودم که به آرزویم رسیدم.

تعبیر التماس دعا برایم مدت ها موضوع فکر بود. گاهی فکر می کردم این طلب دعا که خیلی شریف است را نباید به عادات محاوره ها بیاوریم و ذبحش کنیم. (شما امری ندارین؟ سلام برسونین.کوچولو رو ببوسین. التماس دعا! یاعلی)

مدتی اصلاً به کسی نمی گفتم التماس دعا. کمی که گذشت نگاهم عوض شد. دیدم خب اگر من با فکر بگویم التماس دعا که دیگر عادت محاوره ای غلطی نیست. تصمیم گرفتم لااقل از خودم شروع کنم. اگر کسی به من گفت التماس دعا و رفت؛ من برایش لااقل چند صلواتی بفرستم یا حمدی بخوانم یا امّن یجیبی چیزی ... .

هر چه باشد این طلب دعا در محاوره ها خیلی زیباست. تصورش هم زیباست که اهالی یک جامعه مومن، برای هم طلب دعا بکنند و دعا بکنند برای هم.

التماس دعا!

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 25 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

*برای هزار و چندمین بار

*پیمان و پیمانه

*قسم به اشک های روضه

* "الغرض در همه قافله یک مرد نبود"

للحق

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 24 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

لایحه اصلاحیه بودجه سال 95 که هفته گذشته توسط دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، با نگرانی هایی همراه بوده است. شاید مهم ترین مسئله این لایحه، پیشنهاد دولت مبنی بر حذف بودجه 5000 میلیارد تومانی متعلق به نیروهای مسلح است. این مبلغ که اساساً از طرح دعاوی بین المللی وزارت دفاع برای پول های بلوکه شده قراردادهای نظامی کشور در قبل و بعد از انقلاب است به کشور آمده و مجلس شورای اسلامی با توجه به اولویت های صنایع دفاعی این بودجه را به این صنایع اختصاص داده است.

ضمن تأکید بر این نکته که این مبلغ از حیث وجود مربوط به صنایع دفاعی ست، اقدام مجلس در آوردن این بند در بودجه را تحسین می کنیم. اما پیشنهاد دولت مبنی بر حذف این بند قابل تأمل و تعجب است.

امروز جمهوری اسلامی در مختصات خاص زمانی و مکانی قرار دارد. از یک طرف منطقه، با هجوم جنگ های بی سابقه و رشد یافتن گروه های تکفیری تا بن دندان مسلح، بسیار ملتهب و ناآرام است. از طرفی برخی از کشورهای همسایه‌ی مرتجع مثل عربستان، در پازل برنامه های آمریکایی صهیونیستی گستاخی هایش بیشتر شده است. از طرفی طرف های غربی مدعی اند که با توافق هسته ای قدرت نظامی ایران را مهار کرده اند. همه و همه این شرایط یک برهه حساس را برای ما رقم می زند و بالتبع اقدامات و سیاست های دولت مردان ما نیز باید تابع این شرایط باشد.

اقدام اخیر دولت مبنی بر پیشنهاد حذف بودجه دفاعی در این شرایط حساس، نگران کننده است. دولت که در این سه سال گذشته علی رغم همه به اصطلاح تعامل ها، بارها با عهدشکنی های خباثت آلود طرف های مقابلش مواجه شده است چگونه می تواند مهم ترین اولویت کشور را دفاع از تمامیت ارضی-حیثیتی و همچنین قدرتمند شدن همه جانبه نظامی قرار ندهد؟

صرف انتشار این گونه خبرها نیز به خودی خود به تضعیف هیمنه نظامی و دفاعی ما در انظار بین المللی می انجامد.

متأسفانه دولت سابقه این هزینه دادن ها را دارد. چه هنگامی که در گرماگرم مذاکرات خبر از خالی بودن خزانه می داد چه امروز که در گرماگرم به رخ کشیدن های نظامی کشورها، پیشنهاد حذف بودجه نظامی می دهد.

   البته باید این موضوع بودجه نظامی، دیگر پیشنهادهای خاص دولت که در لایحه اصلاحیه آمده است را به حاشیه غفلت نکشاند. بحث سیاسی کاری در یارانه دهک های ثروتمند و همچنین تسویه بدهی های دولت برای اعطای این مبلغ به بانک ها نیز باید به صورت جدی در مجلس مورد واکاوی و دقت قرار گیرد.

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 21 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

 

تو اگر معجزه نیستی پس اعجاز چیست؟

مردم چه می فهمند

من با سیل کنایه و کینه در موج تمجیدها ساحل گزیده ام

تو اما حق بده

گدایی کجا رذیله ست

این همه عظمت و شکوه در عین متانت

حکماً گدا پرور است

غرورم پیش هر ناکسی شکسته نشد

گردنم خم نشد آن هنگام که فریادهای غربتم را همه زمزمه کردند

تو اما خم کردی و شکستی و خندیدی

باکی نیست

من اگر عجزم؛ تو معجزه ای نازی ...

 

للحق

  

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 18 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

اوضاع درهمی ست. چه قدر جالب ست هر روز آدم درهم ترین روزهای قبلش باشد؛ آن قدر درهم که لذت عید را خیلی نفهمد جز آن چند قطره اشکش در قنوت که اللهم انی اسئلک خیر ما سئلک منه عبادک الصالحون ... . چه قدر این دعاها را دوست دارم؛ دعاهایی که باب آدم هایی ست که زبان ندارند و بلد نیستند چه بخواهند و چگونه بخواهند.

درهم بودن حقاً چیز بدی نیست. یک مرد می خواهد که کسب جمعیت از زلف پریشان کند! البته پر واضح است که زلف پریشان با زلف گره خورده توفیر دارد اساساً. تحقیق نکرده ام اما حدس می زنم اگر در زلفی گره ها خیلی درهم شود و پیچ در پیچ، با چاقویی هم قید زلف را بزنند و هم قید جمعیت!

جناب مچالگی و آقای درهمی می دانند که هرچه هم زور بزنند باز ما مرد تسلیم نیستیم. برای ما بهانه بسیط شدن بسیار ست. از لبخند نازی تا حذف تازی.

 

"اگر کوه ها از جای کنده شود تو بر جای خویش ثابت بمان. دندان هایت را بر هم بفشار. قدمهایت را بر زمین چون میخ بکوب. به آخر سپاه دشمن بنگر و دیده فرو پوش، و بدان که پیروزی از سوی خدای سبحان است..."

بعدالتحریر: آرزو می کنم رفقایم به جایگاه حقیقی شان باز گردند.

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 10 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

یکی از هنرهای ناب حضرت امام(ره) طراحی شیوه های موثر و دقیق مبارزاتی است. یکی از این طراحی های ناب، اعلام روز جهانی قدس به منظور حمایت از جریان مستضعف و مظلوم اسلامی در برابر غده سرطانی یعنی اسرائیل غاصب است. شاید امروز با گذشت سه دهه و با توجه به مناسبات این روزهای منطقه بیش از هر زمان دیگری عمق اهمیت طراحی روز قدس را دریابیم. بر کسی پوشیده نیست که امروز دستگاه استکبار بدون دخالت آشکار، جنگ خونین بین مسلمان ها را راه انداخته است و مسلمانان را به خودشان مشغول ساخته است و این بیم وجود دارد که در غفلت مسلمین، روز به روز غده سرطانی اسرائیل رشد بیشتری نماید و یک آن به خود آییم که در بلاد اسلامی طرح های صهیونیستی نمایان شده و اهداف شوم آنان محقق شده است. هنر طراحی امام این جا معلوم می شود که هر سال با همه اتفاقاتی که در منطقه و جهان رخ می دهد همگان را متوجه مسئله بسیار مهم آرمان فلسطین و قدس شریف می کند تا غفلت و بی توجهی نسبت به این اصل مهم رخ ندهد.

امسال نیز با توجه به نقشه های شوم استکبار و تلاش آنان برای به حاشیه راندن مسئله فلسطین، نقش حضور مردم سراسر جهان در راهپیمایی روز قدس پر رنگ تر و مهم تر است. مسلمین جهان در این اعلام موضع جهانی می توانند نشان دهند که در هر مختصات زمانی و مکانی و علی رغم همه مشکلاتی که امروز گریبان گیر جهان اسلام است، باز آرمان فلسطین و قدس شریف را فراموش نمی کنند و با همه وجود این آرمان مهم را دنبال می نمایند.

از طرفی در بعد داخلی نیز این مسئله بسیار حائز اهمیت است. پر واضح است که انجام مذاکرات و بستن تعهدات نباید هیچ گونه خللی در بیان و دفاع از آرمان های نظام اسلامی از جمله مسئله فلسطین ایجاد نماید. دولت محترم باید بداند که جمهوری اسلامی علم دار مبارزه با جریان استکبار است و همین مسئله باعث شده است که ملت های آزادی خواه جهانی خصوصاً مسلمانان مظلوم جهان با اعتماد کافی نسبت به جمهوری اسلامی حول این محور جمع شوند. مبادا اعلام مواضع دولت محترم اندک آسیبی به این اعتماد بزند که اگر این چنین شد خسارت جبران ناپذیری در روند کلی نظام ایجاد می شود.

مردم عزیز ایران نیز با توجه به این شرایط خاص زمانی لازم است با حضور حماسی نقش تاریخی خود را در حمایت از آرمان فلسطین و قدس شریف ایفا نمایند. به فرموده حضرت امام(ره) روز قدس روز احیای اسلام است؛ لذا این روز مهم می تواند وحدت بخش بین همه مسلمین و همه جریانات سیاسی داخل کشور برای دفاع از اسلام عزیز باشد. امید که نماز روز قدس را به امامت حضرت حجت(عج) هر چه سریع تر در قدس شریف اقامه نماییم.  


للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 9 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

امروز نه حال درس خواندن داشتم و نه حال مطالعه. فیلم تک تیرانداز آمریکایی American sniper  را دیدم. فیلم هالیوودی محصول سال 2014. فیلم که برگرفته از کتابی با همین عنوان است زندگی تک تیرانداز آمریکایی در جنگ عراق را نمایش می دهد که ابتدای جوانیش دوست داشته کابویی باشد و در همین فضا سیر می کرده تا این که با خبر انفجار سفارت خانه های آمریکا در کنیا مواجه می شود. این خبر زندگی او را به سمت دفاع از وطن دعوت می کند و نهایتاً در سال های بین 2003 تا 2009 که در عراق حضور داشته بیش از 160 تن را می کشد. فیلم هم از لحاظ فرم و محتوا و تعلیق قوی است. در حین دیدن این فیلم که مملوء از نگاه اسلام هراسی ست در این فکر بودم که رفقای مدافع حرم ما که از هر لحاظ داستانشان از این اسطوره های آمریکایی جذاب تر است و نگاه و آرمان شان متعالی و انسانی تر؛ کاش این بچه ها را دقیق روایت کنیم و آن وقت خواهیم دید چه طور نجات سرباز رایان و تک تیرانداز آمریکایی و ... را در جیب می گذارد.

دیدم آقا نیز در یکی از سخنرانی هایشان درباره فیلم نظر داده اند و دفاع دقیقی از نوع نگاه اسلام و امیرالمومنین(ع) به غرباء داشته اند.

 

 للحق

بعدالتحریر: گاهی که حجم کارها اذیت کننده می شود بهترین کار بی خیالی محض است! 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 3 تیر 1395 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

بحث این روزهای حقوق های نجومی بیش از آنکه برای دولت بخواهد محل نزاع باشد و آن را با فرافکنی و سیاسی کاری به دولت قبل و فساد اقتصادی آن نسبت دهد، می تواند فرصتی باشد برای ثابت کردن برادری خودش نسبت به ارزش های مهم انقلاب مثل عدالت و همچنین صداقت با مردم.

اگر دولت یازدهم در مواجهه با این معضل ها، به جای آن که صرفاً مقام نفی ای و سلبی منفعلانه نسبت به دولت سابق بگیرد و ناشیانه تقصیرها را گردن آن بیاندازد، می توانست یک نقش فعالانه اثباتی برای حل این معضل ها بگیرد بدون شک بدنه اجتماعی امروزش حال و روز بهتری داشت.

پر واضح است که این حقوق های چند ده و چند صد میلیونی یک شبه به وجود نیامده است و حتماً دولت های سابق هم در این معضل سهم داشته اند که این خود نشان دهنده یک شکاف عمیق قانون گذاری است. به نفع دولت است که خود را با پویش های مردمی ایجاد شده برای شفاف سازی همراه کند و بیش از همه دادِ مبارزه را بزند و کار اجرایی جهت حل این معضل انجام دهد.

یک نکته مهم دیگر این است که متأسفانه بزرگراهی بین مسئولیت های سیاسی و منفعت های حجیم اقتصادی باز شده است. به طوری که فلان مسئول سیاسی بواسطه رابطه و ضابطه های ریشه داری که پیدا می کند امکان بهره بری های وسیع اقتصادی برایش مهیا می شود. در حالی که در نظام اسلامی می بایست مسئولان و کارگزاران، سبک زندگی اقتصادی شان فربه تر از مردم عادی و اشرافی نباشد. به عبارت دیگر باید مکانیزمی فراهم شود که اگر فردی خواست مسئولیتی بگیرد و قبای کارگزاری نظام را بپوشد مجبور به زیست اقتصادی در حد مردم متوسط جامعه اش باشد. از این طریق هم مانعی برای قدرت طلبی ایجاد می شود و هم مانعی برای فساد اقتصادی.

چیزی که امروز باید به آن توجه کنیم این است که نباید تب این موج و پویش های اعتراضیِ مردمیِ ایجاد شده بخوابد. این مطالبه ی اعتراضی مردم، حکم بازدارندگی قوی را خواهد داشت و می تواند مطالبه مهم دفاع از ارزش ها را به خوبی فریاد بزند و تأثیرگذار باشد.

للحق


 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو