یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

این روزها کانّه وقف است برای آرمان ها؛ حتی برای روزهایی که بنا نداری کف میدان باشی اما باز چیزی به اسم آرمان سر و کله اش پیدا می شود و دنگ می آوردت وسط گود! 
خواندن و نوشتن که لذت بخش ترین کارهای من است گاهی به نفع آرمان ها عقب می کشند. دائما این پرسش به وجود من ضمیمه شده است که آیا کارهایی که آرمان می دانمش، واقعا آرمان است؟ آیا من اخلاص لازم برای آرمان ها دارم؟ آیا این آرمان خواهی مرا رشد می دهد و به کمال می رساند؟
این پرسش ها تمام نمی شود اما عمیق تر می شود؛ و این عمیق شدن شاید همان آرمانی باشد که رشد دهنده باشد!

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

خدایا یکی از بزرگترین نعمت هایت این است که با پیشامدهایت، رذیلت هایم را نشانم می دهی؛ و من حتم می کنم بسیار رذیلت های دیگرم را که هنوز مخفی مانده ست. 
خدایا وقتی رذیلت هایم را نشانم می دهی یعنی دوستم داری؛ یعنی هنوز به بازگشتم امیدواری. 
امشب همین شب قدری که آرزوهای بزرگ، خواستنی می شوند، مقدرات زندگیم را طوری رقم بزن که رذیلت هایم را بتوانم پاک کنم و آیینه دلم را پاک کنم و محیای دیدن تو در آیینه قلبم بشوم. 

 چشم آلوده نظر از رخ جانان دور است
 بر رخ او نظر از آینه پاک انداز  

غسل در اشک زدم کاهل طریقت گویند  
پاک شو اول و پس دیده بر آن پاک انداز

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 25 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

قبله مبارزاتی مجاهدان امروز عالم #قدس ست. "قدس"ی که محور تحولات جدید عالم خواهد بود.
#الی_بیت_المقدس
بعدالتحریر:
سالروز شهادت #سید_مصطفی_بدرالدین گرامی. #سید_ذوالفقار

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی


هر وقت به هر دلیل حسن ظنم به تو کم می شود وارد گرداب مهیب زندگی می شوم ... .

بعدالتحریر: همه می دانند وقتی در گرداب میافتی اگر بیشتر دست و پا بزنی، بیشتر غرق می شوی!


للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

خدایا از نفْس م خسته ام و از مصلحت اندیشی های به خاطر او به ستوه آمده ام. در بی کرانگی آسمان تو، همچون پرنده ای شده ام که نام! (این هویت اعتباری میرا) بال هایم را شکسته است و به قفس زمین پایبندم کرده است. 
خدایا در ودیعه زمان، سرگرم خود ی به ارزش صفر شده ام که می خواهم با شبانه روز دویدن، آن را به توان برسانم و حکما اگر پایه صفر باشد، توان هرچه باشد این عدد محکوم است به نیستی. 
خدایا عالم را به من بده و من را از من بگیر. 
خدایا زیباییت را نشانم بده تا صورتم را فراموش کنم؛ دنیا را فراموش کنم؛ غصه و درد را، فردا را، ترس را فراموش کنم.
خدایا اسم اعظمت را بر من تجلی ببخش تا نام اعتباری میرایم را از یاد ببرم.
خدایا عاشقم کن آن چنان که تمنایی جز رضای معشوق خویش نداشته باشم و تو بخندی و بخندی و بخندی... .

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 19 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

دیگر عادت کرده بودیم به جشن میلاد امام حسن(ع) در نیمه های ماه مبارک و محفل قرآنی حبل المتین؛ چه حال خوبی بود. نعمت ها چه ساده از دست می روند... !

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 14 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

در وجود هر انسانی، یک سرزمین راز آلودی ست که به غایت لطیف و زیبا و پر حیرت است؛ وجب به وجب این سرزمین، مملوء از معنا و رشد و تکامل است. 
به گمانم کشف این سرزمین رازآلود در وجود، با عاشق شدن محقق می شود. عاشقی یک فرآیند درونی ست نه بیرونی؛ محرک های بیرون فقط می توانند نشان این سرزمین را به آدمی بدهند لیکن حرکت در این سرزمین با عشق درونی ست.
آدمی که عاشق نشده ست، از این سرزمین پرحیرت و زیبا و لطیف خویش بی خبر است. 

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 12 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری

اتحدوا علی ان یتحدوا


للباقی

ضرب المثل عربی ست که می گوید:" اتحدوا علی ان لا یتحدوا" این درست حکایت عراق و برخی کشورهای مسلمان منطقه ماست. انگار در کشور با هم متحد شده اند که متحد نشوند!

بدون شک سهم دشمن خارجی در آشفتگی های حکمرانی این کشورها کمتر از سهم تفرقه و انشقاق نخبگان و رهبران آن هاست.
عراق امروز چنان تکه پاره و متشتت شده است که هر روز بر لیست هزاره ای احزابش افزوده می شود و چندین ماه ست با بحرانِ وجود یک حکومت حداقلی دست و پنجه نرم می کند. احزاب و جریان های متعدد سیاسی، با سهم خواهی های جناحی، در حال درگیری هستند و در این بین طبیعی ست آمریکا برای احیای خود بخواهد روی سر این ملت زجرکشیده و مظلوم، انتحاری بزند یا با آپاچی و پاتریوت مانور انتحاری بزند!

آمریکا از زمان حضورش در عراق (2013) تا به امروز حدود یک میلیون انسان عراقی را کشته است؛ زیر ساخت های اقتصادی عراق را تخریب کرده است و فقر را در این کشور روزافزون؛ بی ثباتی سیاسی و عدم امنیت موضوع عادی این کشور شده است. دخالت های آشکار آمریکا در سیاست داخلی عراق، یکی از مهم ترین عوامل عدم سامان یافتن عراق پس از جنگ آمریکا است.

در حافظه تاریخی شهروندان عراقی، حملات وحشتناک تروریست ها، قتل، زندان، آوارگی، تجاوز جنسی و گلوله باران، فجایعی شبیه زندان ابوغریب، شکنجه وحشیانه زندانیان عراقی و کشتار مداوم مردم، گسترش خشونت های فرقه ای و ... نقش بسته است.

از طرفی سال هاست که عراق درگیر مبارزه با گروه های تروریستی نظیر داعش ست و داعش شهرهای مختلف این کشور را تسخیر می کرد و فجایع متعددی را به وجود می آورد. قتل و آوارگی و غارت و به یغما بردن منابع نفتی و فجایعی شبیه حمله هوایی به پایگاه اسپایکر نیز دستاورد داعش برای عراق بوده است.

خون آورد این همه انسان های بی گناه، آه آوارگان و تجاوز شدگان، از بین رفتن زندگی های مردم در طول این سالیان سیاه در عراق، حداقل ثمره اش باید اتحاد واقعی همه گروه هایی عراقی برای مبارزه با تروریسم باشد. 

در این میان شهادت سردار قاسم سلیمانی به عنوان چهره بین المللی مبارزه با تروریسم در عراقی که خود مدیون رشادت های این سردار پر افتخار اسلام بوده است، یک اتفاق سرنوشت ساز بود؛ از طرفی به رسمیت نشناختن دولت عراق و نقض حاکمیت این کشور توسط آمریکا در موضوع شهادت شهید سلیمانی، یک نقطه آغازی برای همه گروه ها و جریان های سیاسی و نظامی در این کشور است؛ همان طور که در موضع گیری های همه گروه ها و جریان های سیاسی عراق، مشخص بود این شهادت عمق خباثت و دشمنی آمریکا را با مردم منطقه که آزادی شان را مرهون این فرمانده می دانستند، نشان داد و تنها راه دفع این خباثت و دشمنی، خروج آمریکا از منطقه عراق و منطقه است.

برای دفع شر آمریکا از این حوزه جغرافیایی و اخراجش از منطقه، باید مطالبه جدی گروه های مردمی به همراه هم صدایی گروه های سیاسی به وجود آید؛ در این بین نقش دانشجویان عراقی به عنوان پیشگامان گروه های مردمی در عراق، نقشی تعیین کننده است؛ دانشجویان عراقی با کمک گرفتن از رهبران دینی در این کشور، در کنار خیل عظیمی از دانشجویان ضد استکباری جهان اسلام با حضور در یک جبهه واحد می توانند نقش مهمی را در آگاهی بخشی های اجتماعی و ایجاد انگیزه و شور برای مبارزه با آمریکا ایجاد نمایند؛ یکی از مهم ترین کارویژه های دانشجویان عراقی می تواند ایجاد جریان مطالبه گری مردمی از گروه ها و جریان های سیاسی برای وحدت باشد.     

تا عراق روی وحدت رویه را نبیند روی آرامش را نخواهد دید؛ و این وحدت، کار عقلای قوم ست؛ کاری شبیه آن چه مرجعیت در ۲۰۱۴ با داعش کرد. عقلای قومی که فرزند زمانه خود باشند و نفع قومیتی و عشیره ای را سربریده باشند.

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 11 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی


شبی در اوج، شبی در حضیض؛ گاهی قبض، گاهی بسط؛ لحظه ای پر صدا، لحظه ای سکوت؛ آنی دلداده، آنی دل بریده ... .
ای دریا، ساحل ت کو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

امروز بعد از کار، طبق اکثر روزهای این ایام رفتم بر روی آن بلندی که همه شهر زیر چشم آدم ست. باد شدیدی می وزید؛ به گمانم 25 کیلومتر بر ساعت را داشت؛ گاهی احساس می کردم که همین باد می تواند مرا از روی همین صخره بکند و در هوا به پروازم درآورد، اما چون بدنم اصول آیرودینامیک را ندارد قطعا دقایقی بعد کله پا می شوم! 
پرنده ای بزرگ در قامت شاهین درین شدت باد، در هوا یکه و تنها پرواز می کرد؛ یحتمل در جهت باد بال هایش را کامل باز کرده بود و بدون زحمت بال زدن و ایجاد اختلاف فشار، نیروی بالابر را تأمین می کرد؛ و از آن بالا به دغدغه های مسخره مردم شهر می خندید!
باد آن چنان محکم می وزید که نزدیک بود قلم و دفترم را باد ببرد؛ ترسیدم مثل آن شعر که" باد ورق های شعرم را با خود برد، فردا تمام شهر عاشق می شوند!  "  فردا در شهر خبری بشود!!   اما مگر کسی با نکته های بیانیه گام دوم، عاشق می شود؟!!

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

امروز با حجت بحث مهمی حین ساخت RTV داشتیم. بحث از معادلات ماکسول شروع شد و به نسبیت رسید؛   به او گفتم مهندسی، هیچ وقت برای من حیرت زا نبوده است! از مفهوم حیرت باز شروع کردیم و حیرت زا بودن علوم را بررسی کردیم؛ به یک سوال مهم برخوردیم: بعد از عالم دنیا، چه چیزهایی باقی می ماند؟ برای استاد تمام مکانیک یا استاد تمام جغرافیا چه چیزهایی در عالم بعد باقی می ماند؟ چه بر سر معادله های اثبات شده یک فیزیک دان کوانتوم می آید؟ تئوری های آن فیلسوف پوزیتویست چه می شود؟ احکام فلان فقیه جواهری از بین می رود؟
بعد از کلی بحث به این نتیجه رسیدیم که " نظم های معطوف به اراده ها چون از جنس آگاهی اند از بین نمی روند اما نظم های دنیایی آن ها چرا".
به عبارتی نظم های دنیایی آدم ها چه تئوری ها و چه ساخته ها و چه احکام و  ... از بین می روند اما نظم های معطوف به اراده آن ها از بین نمی رود و بلکه چون از جنس آگاهی اند، ماندگارند و همین ها هویت واقعی آدم ها را می سازند.
هر کاری اعم از اختراع، اکتشاف، تئوری، تولید و ... یک نظم دنیایی و ناسوتی دارند که بیرونی اند و یک نظم معطوف به اراده دارند که درونی اند. این نظم های معطوف به اراده، آدم ها را معنادار می کند؛ به عبارتی معنا و ارزش یک فیلسوف به اندیشه هایی که یاد گرفته است نیست، معنا و ارزش یک استاد فیزیک به تئوری های کشف شده اش نیست، معنا و ارزش یک مهندس، به طراحی و ساخت محصولش نیست؛ بلکه معنا و ارزش آن ها هویتی ست که از آن نظم ها فراگرفته اند. 
فی الواقع با این نگاه، تفاوت چندانی بین نظم های دنیایی و ناسوتی نیست؛ چه مهندس باشی چه طبیب چه فیلسوف، مهم نظم هایی ست که معطوف به اراده ها به وجود می آید.
چه غفلت شگرفی ست که ما آدم ها در روز، بیش از آن که به نظم های معطوف به اراده ها فکر کنیم مشغول نظم های دنیایی هستیم و همین ها را اصیل می دانیم! و روزی میرسد که این نظم ها را رها خواهیم کرد و می رویم ... .

راستی RTV را هم درست کردیم!

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


شنبه 6 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری
للباقی

شروع این ماه مبارک، مصادف شد با یک تغییر! اسم این تغییر را گذاشته ام "مبارک" و روزانه لااقل چندباری سلامش می کنم: سلام مبارک!!!
به لطف خودش، تا زمانی که تغییر می کنم یعنی سنگ و آهن نشده ام!! 

للحق
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 5 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

 

ایران بدون انقلاب و نهضت بدون امام، موضوعی بس فکر کردنی ست! یامین پور از این ایده بکر استفاده کرده و با عناصر عشق و آرمان و مبارزه، به خلق داستانی روی آورده است که نثر شیرینش، حلاوت قلم نادر ابراهیمی را برایمان زنده می کند. در جای جای داستان این بیم بود که چهره ژورنالیستی یامین پور کار خودش را بکند و دست به انتحاری شعاری بزند که ایران در پهلوی سوم را فقط در فحشای سیستماتیک خلاصه کند! اما ماجرای اسرائیل کمی به کمک آمد!!

 درست است که ژانر این کتاب را اصطلاحاً تاریخ جایگزین می دانند اما این بیم برای هر نهضت ی وجود دارد که در میانه راه، آن هنگام که مردمانش از قوه اعتماد تهی شوند و با خود این پرسش دهشتناک را بکنند که ( آیا این انتخاب به رنجی که در پی دارد می ارزد؟) و این شروع ارتداد نهضت خواهد بود.

و این درست هنگامی است که بزدلانی در سطوح عالی و در بزنگاهی مثل شب بیست و دو بهمنی! امام امت را مجبور به نشکستن حکومت نظامی کنند!

شاید این کتاب ضعف هایی در شخصیت سازی و روایت داشته باشد اما ایده ناب و نثر شیرین و آرمان خواهی انقلابی و عاشقانه اش، ارزش تبلیغ کردنش را دارد.

 

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 5 اردیبهشت 1399 :: نویسنده : محمد طاهری

للباقی

 

زمستان نود و هفت پیگیر همایشِ نه چندان ویترینی! مادران مقاومت برای بزرگداشت بانو "آمنه سلامه" مادر شهید عماد بودیم و می خواستیم شماره دوم نشریه جبهه واحد را هم درین همایش رونمایی کنیم؛ به رضا امیرخانی زنگ زدم که یادداشتی ازش بگیرم؛ حدس می زدم تا موضوع را مطرح کنم "من رو سَ نَ نَ ادبی"ای  نثارم کند و دست به سرم؛ همین هم شد! کمی لبخند زدم و تلویحی گفتم عجله نکن حسابی حکمت پشت این قضیه خوابیده ست! یادش انداختم به سخنرانی ش در دانشگاه دمشق که روش حل مسئله در سوریه و دیگر بلاد اسلامی را بازگشت به مادر طرح کرده ست و گفتم این همایش و نشریه هم در همین راستا و معنا تعریف میشود! از این حکمت ربطی سر ذوق آمد و مشتاق شد برای همکاری؛ اما گفت سفری عن قریب در پیش دارم به کره شمالی که منتظرم هر آن به من بگویند بیا! گفتم مهم نیست شما اگر رفتی می توانی در حد یک الی دو دقیقه فایل را در ای میلی اتچ کنی و برایم بفرستی! این بار او خندید و گفت در کره شمالی دسترسی به اینترنت ندارم!

بماند که با سفر بشار اسد همایش و ما جمعاً تشتک پراندیم!!

آن موقع احتمال می دادم سفر امیرخانی سفری در مایه های امنیتی باشد که دسترسی به اینترنت ندارد! اما "نیم دانگ پیونگ یانگ" ش ماجرا را شفاف می کند؛ کره شمالی کشوری ست که با تسلط همه جانبه یک حزب اقتدارگرا بر همه شئون زندگی ملتش( از دین و اندیشه تا سیاست و اقتصاد) یک نظم دهشتناکی را فراهم کرده ست که دست بر قضا این دستگاه دیکتاتوری، در پاره ای مسائل نظیر امور نظامی و برخی خودکفایی ها موفقیت هایی داشته است اما حتی خواندن توصیفی زندگی کره شمالی ها هم ملال آور است؛ حس و حالی که به نظر می رسد اهالی آن، عکس آن حال را داشته باشند و خود را خوشحال ترین مردم دنیا بدانند.

امیرخانی علت این فضا را تک صدایی برآمده از تحریم می داند؛ چرا که امکان مقایسه برای انسانِ کره شمالی از بین می رود و تقدیس به میان می آید. پر واضح ست انسانِ ایرانی اگر در موضوع تحریم با انسانِ کره شمالی شباهتی داشته باشد در زمینه های دیگر، هیچ شباهت معناداری وجود ندارد؛ انسانِ ایرانی هیچ وقت چنین پوشالی و بی معنی نظم پذیر نمی شود حتی با سایه تهدیدهای امنیتی! و من حتی معتقدم با طولانی شدن تحریم ها نیز باز شباهت شان بیشتر نمی شود! و این شاید مثال نقضی باشد بر این که همه مشکل تک صدایی امروز کره شمالی از تحریم نیست.

اما با فتوای خوب امیرخانی همدلم! که "هر ایرانی اگر با سه نفر خارج از قوم و قبیله و زبان و مذهب خود، با سه نفر غیرایرانی رفاقت کند، ارتباط فرهنگی بگیرد، مراوده داشته باشد، آن ها را به خانه خود دعوت کند، این ظرف پنج سال برای هشتاد میلیون ایرانی میشود رابطه با دویست و چهل میلیون غیر ایرانی و این یعنی بی اثر کردن هر تحریمی..."

بعدالتحریر: نقش حزب هم جالب بود! موتلفه با همه وضع درب و داغون و البته قابل احترامش! درگاه رابطه با کشوری حزبی می شود و با حزب کارگران جمهوری دموکراتیک خلق کره، خواهر خوانده!

 

للحق

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رندان خاموش
درباره وبلاگ


للباقی

اصلِ قصه من با تو با "إسمع و إفهم" تازه شروع می شود ... .

ر.خ

للحق

مدیر وبلاگ : محمد طاهری
نویسندگان
برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic